Začátek roku není nutně vždy jen o plánovaní roku nového, ale je i časem vyhodnocení roku starého.


 

Jaký tedy byl rok 2019 z pohledu hypoték? 

 

Po omezeních ČNB, které vstoupily v platnost v říjnu 2018 celý hypoteční trh o něco ochabl.

V prvních měsících roku vypadalo oslabení trhu až brutálně. To zapříčinilo zvýšení urokových sazeb, které společně s předzásobením hypotékami z třetího čtvrtletí 2018 snížilo produkci v porovnání se stejnými měsíci roku 2018 místy až k 40% propadu. V druhém čtvrtletí se začal hypoteční trh v ČR znovu dostávat do starých kolejí. Sazby se průběžně po celý rok snižovaly. Dle Hypoindexu z průměrné lednové sazby 3,00% na prosincových 2,35%. K tomu se od března začal zvyšovat počet nově sjednaných hypoték.

Bilance celého roku je tedy cca 20% propad v objemu sjednaných hypoték. 


 

Jak se na věc díváme v Bidli?

 

V Bidli jsme leadeři na trhu, proto jsme jako první představili družstevní financování nemovitosti. Produkt byl původně sjednán jako obrana proti omezením ČNB. V průběhu roku se družstevní financování vyvinulo do podoby konkurence schopného produktu s hypotékami. Mysleli jsme, že družstevní financování bude pouze doplněk pro klienty s hraničními parametry. Nakonec si však někteří klienti vybírají družstevní financování, i když by dosáhli na hypotéku. Konkrétní výhody a nevýhody obou produktů s klienty vždy zodpovědně prochází naši průvodci financováním nemovitosti. Výsledek tedy je, že jsme jako jedni z mála ani v roce 2019 neklesli, co se týče objemu zafinancovaných nemovitostí a dostáli jsme svému závazku vůči svým kolegům, že případný propad příjmu z nedostatku hypoték jim pomůžeme vynahradit. 


 

A jaký bude rok 2020 z pohledu trhu

 

Již prosinec 2019 přinesl zvýšení urokových sazeb. Do zdražení se jako první pustily 2 největší banky na českém trhu. Pravděpodobně tedy můžeme očekávat zvýšení sazeb. Nepředpokládám však nějaký skokový růst. Můj soukromý odhad je, že sazby budou těsně pod 3% ke konci roku 2020. V kontextu tohoto zdražování se znovu nabízí možnost nechat si uvěr schválit a dnešní sazbu si podržet po celý rok 2020. Co se týče omezení ČNB, o žádném dalším nyní není veřejnosti známo, doufejme tedy hlavně za mladé klienty, že ČNB nic nového nechystá. 


Autor

Kolář Pavel
Hypotéky
Regionální manažer
774 110 007
instagram facebook
Naše stránka využívá cookies. Nejde o cukrovinky, ale soubory, díky nimž není třeba znovu zadávat stejné údaje, které jste už jednou vyplnili.
Rozumím