Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí největší životní investicí. Většinou se zadlužíme na několik desítek let a mnohdy utratíme všechny svoje úspory.


 

Pořízením nemovitosti to nekončí

 

Spousta lidí si však neuvědomuje, že pořizují prázdný byt, u novostaveb dokonce bez kuchyňské linky. Nechceme-li bydlet v novém bytě se starým nábytkem z bazaru, nebo poskládaným po rodině, měli bychom si spočítat, kolik finančních prostředků na vybavení budete potřebovat a co vše je potřeba pořídit.

 

Počítáte s dalšími výlohami na zařízení?

 

Suma, která pokryje vybavení bytu, ovlivní především vaši náročnost. Spokojím se s nákupem nábytku v obchodních domech a na internetu, nebo zvolím variantu nábytku na míru a případně službu bytového designera?

Každopádně výčet věcí k zařízení bydlení není malý, nejedná se jen o nábytek, ale také o osvětlení v celé nemovitosti, zrcadla, věšáky, spotřebiče, doplňky… I když se budete držet zkrátka, nebude velkým překvapením suma v řádu několika set tisíc.

 

Kde na to vzít?

 

Pokud jste využili všechny svoje úspory na pořízení bydlení, můžete si peníze půjčit od banky. Jednou z variant je spotřebitelský úvěr, nebo úvěr od stavební spořitelny.

U spotřebitelského úvěru nemusím dokládat účelové použití finančních prostředků. Nevýhodou je krátká splatnost a většinou vyšší úrok.

Úvěry od stavebních spořitelen nabízí splatnost 15 až 20 let a většinou nižší úrok. U toho typu je však nutné dokládat účel použití finančních prostředků. Některé stavební spořitelny zjednodušili dokládání místo fakturami, jen fotografiemi před a po vybavení, kdy se foto dokládá zpětně až po načerpání úvěru na běžný účet klienta.

Autor

Řiha Petr
Bidli holding
Regionální ředitel Jihomoravského kraje
774 110 007
instagram facebook
Naše stránka využívá cookies. Nejde o cukrovinky, ale soubory, díky nimž není třeba znovu zadávat stejné údaje, které jste už jednou vyplnili.
Rozumím