Častokrát jsme za poslední měsíce psali, o již opět rostoucích cenách a jejich zvýšených prodejích jak u bytů, tak i u rodinných domů či pozemků napříč celou ČR. O to méně jsme se už ale věnovali právě nemovitostem, ve kterých sice trávíme menší část roku, ale o to více jsou u nás už po desítky let tolik oblíbené. Ano máme na mysli rekreační nemovitosti. Češi jsou totiž společně s obyvateli skandinávských zemí největšími milovníky rekreačních nemovitostí v Evropě. Ačkoliv se ceny nemovitostí včetně těch rekreačních na českém nemovitostním trhu začaly po kratší pauze opět zvyšovat, tempo růstu cen rekreačních nemovitostí je ale i nadále v jakémsi závěsu za citelně rostoucími cenami klasických nemovitostí. Je zde tudíž stále relativně vhodná doba k nákupu rekreační nemovitosti, což se týká zejména různých venkovských stavení, chat, usedlostí či i větších chalup. Byť aktuálně začíná chatařská sezóna, tak dle zveřejněných dat velkých realitních portálů se ale započatá sezóna prozatím projevuje překvapivě výrazně nižším zájmem o tento druh nemovitostí ze strany potenciálních kupujících, než jak se předběžně očekávalo. Ve výsledku je zájem o rekreační nemovitosti prakticky o třetinu slabší, než jaký jsme zaznamenávali například ještě v průběhu stejného období minulého roku. Zájem o chaty a chalupy tak v posledních měsících citelněji poklesl. I přes poměrně nestálé ceny a prodeje na trhu s rekreačními nemovitostmi, které jsme zaznamenávali především v posledních pěti letech, vlastní své rekreační letní či zimní sídlo dle nedávných průzkumů stále přibližně okolo 40 % Čechů. Jak se tento specifický nemovitostní trh za poslední roky vyvíjel a jak se vyvíjí dnes si popíšeme v následujících odstavcích.
Je to už pět let, konkrétně v covidovém roce 2020, kdy na trhu s rekreačními nemovitostmi započala velice silná poptávka. Zájem potenciálních kupujících po tomto typu nemovitosti tak během několika měsíců oproti předchozím letům stoupl až o desítky procent. Jednalo se tudíž o nejrychlejší nárůst poptávky po rekreačních objektech za poslední dekády. Bylo to dáno hlavně tím, že v té době se zkrátka nevědělo, kdy bude po táhlých lockdownech znovu možno vycestovat na dovolenou do zahraničí. Mnoho Čechů především z větších měst se tedy rozhodlo dočasně přesídlit mimo velká města na periferie menších měst či přímo na venkov. To, pokud možno právě na vlastní chatu či chalupu. Tato skutečnost tak během rekordně krátké doby čili během pouhých pár měsíců vyhnala ceny toho typu nemovitostí na tehdy rekordní úrovně. V té době nebylo výjimkou, že se za starší usedlosti či i ruiny, které by se v dnešní době prodávaly poměrně obtížně, platilo i v nižších jednotkách milionů. Záleželo pochopitelně, kde se daný objekt nacházel a v jakém byl stavu, či rovněž k jakému účelu primárně sloužil. Tím pádem se ceny chat a chalup kvůli této silné poptávce během pár měsíců zvýšily v některých případech až o desítky procent a tehdejší nabídka rekreačních nemovitostí v ČR se naopak snížila na letitá minima.
Jelikož ale už ve druhé polovině roku 2020 bylo téměř jasné, že se zmíněné obavy nenaplnily, tak velká část kupujících, která si rekreační nemovitost pořídila právě v době lockdownů, se tudíž svých nově nabytých chat a chalup začala následně v kratších letech či někdy i v pouhých několika měsících velmi rychle zbavovat. Tento trend nákupů se tím pádem začal výrazněji zpomalovat. Navzdory těmto výprodejům na poli rekreačních nemovitostí, se ale ceny chat a chalup až do první poloviny roku 2022 společně s ostatními nemovitostmi i nadále zvyšovaly. Až v průběhu roku 2023, kdy se výrazně snížila poptávka po většině nemovitostí na území ČR, se i ceny rekreačních nemovitostí, zvlášť oproti letům 2021 a 2022, významněji snížily. V leckterých případech až o několik desítek procent. V některých regionech pak ceny rekreačních nemovitostí poklesly dokonce až o citelnějších 30 %. Od konce roku 2020 se tedy nabídka chat a chalup v průměru meziročně zvýšila o 15 %. Už v minulém roce ale poptávka po rekreačních nemovitostech z meziročního srovnání oproti stejnému období předchozího roku 2023 roku vzrostla v průměru až o pětinu.
K dnešnímu dni je situace na trhu s rekreačními nemovitostmi oproti minulému roku opět odlišná. Mnoho prodávajících se totiž v duchu celkového růstu cen nemovitostí snaží prodat svou nemovitost ještě za výrazně vyšší ceny, než jak tomu bylo právě před rokem. Menší zádrhel pak ale nastává v tom, že mimo jiné i z důvodu snižující se inflace a s tím přijatelnějších cen dovolených, zaznamenáváme poměrně nezanedbatelný odliv zájmu potenciálních kupců o rekreační nemovitosti. Dle největších realitních portálů je za poslední měsíce poptávka po rekreačních nemovitostech prakticky o třetinu menší, než jak tomu bylo před rokem ve stejné době. Naopak neúměrně tím pádem vůči poptávce roste počet nově nabízených inzerátů chat a chalup, což ale může být pro potenciální kupce nepochybnou výhodou ve vyjednávání o případně nižší ceně. Zároveň byl i oproti minulému roku zhruba o třetinu menší zájem co se do průměrného počtu zobrazení jednotlivého inzerátu týče. Pokud bychom se zaměřili na aktuální ceny chat a chalup, tak starší ale nedávno rekonstruované chaty a chalupy čili v ucházejícím stavu se momentálně dají pořídit přibližně za 45 400 korun za metr čtvereční. Jedná se oproti minulému roku o nárůst okolo 9 %. Pokud chcete využít této poměrně zajímavé situace na trhu s rekreačními nemovitostmi, tedy relativně markantní nerovnosti mezi větší nabídkou a sníženou poptávkou, tak máte jako kupující oproti prodávajícím velice zajímavou příležitost. To pak nejen z hlediska výběru chaty či chalupy, ale v i rámci vyjednávání o konečné ceně daného rekreačního objektu. Naproti tomu prodávající se momentálně v častých případech s velkou pravděpodobností budou muset jaksi smířit s tím, že s prodejem dané rekreační nemovitosti buď po nějakou dobu vyčkají, či ji s nemalou pravděpodobností prodají za nižší cenu, než jak by si dle nedávných statistik aktuálně představovali.